independence-day-india-flag-gif-1_1



DIAT GOI_Emb DRDO

Defence Institute of Advanced Technology, Pune

(DEEMED UNIVERSITY)

Established u/s 3 of the UGC act 1956. 

MHRD, Government of India  has placed DIAT (DU) in Category 'A' Deemed University  & 'NAAC' and NBA Accredited

(An Autonomous Organization, Department of Defence Research & Development, Ministry of Defence, Govt. of India)

Menu
 
W
Y003
Y004
Y006
Y007
Y008
Y009
Committees

 

GRIEVANCE REDRESSAL COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Dr S E Talole, HoD, AE

Aerospace Engg

Chairman

2

Dr Tejashree Bhave, Asst Prof

Applied Physics

Member

3

Dr P S Kulkarni, Asst Prof

Applied Chemistry

Member

4

Mr Sudam D Adlinge, SO

MMG

Member

5

Assistant Registrar

Administration

Member Secretary





DOCTORAL RESEARCH COMMITTEE (DRC)

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Prof Sangeeta N Kale

HoD, AP & Bio Sciences

Chairperson

2

Prof K Balasubramanian

Materials Engg

Member

3

Dr A Kumaraswamy, Assoc Prof

Mechanical Engg

Member

4

Dr C R S Kumar, Assoc Prof

Comp Sci & Engg

Member

5

Dr Ganapati Joshi, Asst Prof

Aerospace Engg

Member

6

Dr Shaibal Banerjee, Asst Prof

Applied Chemistry

Member Secretary





POST GRADUATE COMMITTEE (PGC)

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Prof. S K Panigrahi,

HoD ME

Chairman

2

Dr Suwarna Datar, Asst Prof

Applied Physics

Member

3

Dr D G Thakur , Asso Prof

CoE

CoE or  his nominee

4

Mr Harinarayan Sahu, DR (Acad)

Administration

Registrar or his nominee

5

Dr Odelu Ojjela, Asst Prof

Applied Maths

Member Secretary

6

Mr Vinay Ananad Yadav, Asst Prof

Aerospace Engg

Member, Dept of AE

7

Dr Arun Mishra, Asst Prof

Comp Sci Engg

Member, Dept of CSE

8

Dr Manisha Nene, Asst Prof

Comp Sci Engg

Member, Dept of CSE

9

Dr CRS Kumar, Asso Prof

Electronics Engg

Member, Dept of Eletronics Engg

10

Mr K K Sawant, Asst Prof

Electronics Engg

Member, Dept of Eletronics Engg

11

Dr H S Panda, Asst Prof

Materials Engg

Member, Dept  of Matls Engg

12

Dr P S Alegaonkar, Asst Prof

Applied Physics

Member, Dept of AP

13

Dr Shaibal Banerjee, Asst Prof

Applied Chemistry

Member, Dept of AC

14

Dr D Pradhan, Asst Prof

Applied Maths

Member, Dept of AM

15

Dr S Krishna Murthy, Asso Prof

Applied Maths

Member, Dept of AM

16

Dr Sunil Chandel, Asst Prof

Mech Engg

Member, Dept of Mech Engg

WOMEN'S COMPLAINT COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Prof Sangeeta Kale

HoD,  Applied Physics

Chairperson

2

Shri H N Sahu, DR (Acad)

Administration

Member

3

Dr Suwarna Datar, Asst Prof

Applied Physics

Member

4

Dr Sumati Siddharth, Asst Prof

TM

Member

5

Adv Rama Sarode

NGO, Sahayog Trust

Member

6

Dr Upasana Singh, Asst Prof

CSE Engg

Member Secretary

POINTS HOSTEL MANAGEMENT COMMITTEE (PHMC)

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Dr Ajay Mishra, Asso Prof

Dept of Aerospace Engg

Chairman

2

Dr Himanshu Sekhar Panda, Asst Prof

Dept of Materials Engg

Member

3

A Representative of Registrar

Dept of Administration

Member

4

A Representative of Finance officer

Dept of Finance

Member

5

Dr. Tejashree Bhave, Asst Prof

Dept of AP

Member, Women Warden

6

Dr Sunil Chandel, Asst Prof

Dept of Mech Engg

Member, Men Warden

7

1. Ms Neha Pazare
2. Mr Lavjeet Singh

M Tech Student, Dept of AP
M Tech Student, Dept of ME

Member
Member

8

1. Ms Pinky Gaur
2. Mr. Nitesh Bhardwaj

PhD Student, Dept of AC
PhD Student, Dept of CSE

Member
Member

9

Representatives of POINTS Programme, one Male and one Female Sc B

POINTS Course
POINTS Course

Member
Member

10

Programme Director

POINTS Course

Co-opted Member

11

Dr Chetan J Bhongale, Asst Prof

Dept of AC & TPO

Inventory Holder





STUDENT GRIEVANCE REDRESSAL COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

HoD

Mechanical Engg

Chairman ( Ex-Officio)

2

HoD

Applied Maths / Rep

Member (Ex- Officio)

3

HoD

Materials Engg / Rep

Member (Ex- Officio)

4

Chairman PHMC

PHMC

Member

5

Dy Registrar (Acad)

Administration

Secretary & Nodal Officer
(Ex-Officio)

INTERNAL QUALITY ASSURANCE CELL (IQAC)

S.no

Name

Designation/Department

Designation in the committee

1

Dr Surendra Pal

Vice Chancellor

Chairman (Ex-officio)

2

Prof Satish Ogale

External Expert NCL, Pune

Member

3

Prof S T Vagge

External Expert COEP, Pune

Member

4

Rear Admiral (Retd) V S Batra

Registrar

Member

5

Mr Ramesh A Jahagirdar

Finance Officer

Member

6

Dr A Kumaraswamy, Assoc Prof

Mech Engg

Member

7

All HoDs / Actg HoDs

All Deptts

Members

8

Dy Registrar (Admn)

Administration

Member

9

Dy Registrar (Acad)

Administration

Member

10

Dr A C Abhyankar, Asst Prof

Materials Engg

Member Secretary

STANDING COMMITTEE FOR SCHEDULED CASTES & SCHEDULED TRIBES

S.no

Name

Designation/Department

Designation in the committee

1

Dr Surendra Pal

Vice Chancellor

Chairperson

2

Prof P K Khanna, HoD

Applied Chemistry

Member & LO for SC/ST Cell

3

Dr A Kumaraswamy, Assoc Prof

Mechanical Engg

Member

4

Dr K K Naik, Asst Prof

Electronics Engg

Member

5

Dr S E Talole, HoD

Aerospace Engg

Member

6

Prof S K Das, HoD

Applied Maths

Member

7

Registrar

Administration

Member

8

Dy Registrar (Admn)

Administration

Member Secretary

SPECIAL CELL FOR SCHEDULED CASTES AND SCHEDULED TRIBES

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Prof P K Khanna

HoD, Applied Chemistry

Liaison Officer for SC/ST in charge of the cell

2

Dr A Kumaraswamy, Asso Prof

HoD, Mech Engg

Member

3

Dr K K Naik, Asst Prof

Dept of Electronics Engg

Member

4

Dr S E Talole, HoD

HoD, Aerospace Engg

Member

5

Prof S K Das

HoD, Applied Maths

Member

6

Dy Registrar (Admn)

Administration

Co-Ordinator

 




TECHNICAL EVALUATION COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Head of respective Dept case file(s)

Respective Dept

Chairman, TEC

2

Indenting Officer

Respective Dept

Member

3

External Technical Expert

Minimum two (outside)

Members

VENDOR REGISTRATION COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Dr S Krishna Murthy, Asso Prof

Applied Mathematics

Chairman

2

Mr Vinay A Yadav, Asst Prof

Dept of Aerospace Engg

Member

3

Ms Sunita Dhawle, Asst Prof

Dept of Computer Engg

Member

4 SO MMG Member Secretary

RESULT REVIEW COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Dean (T)

Ex-Officio

Chairman

2

Controller of Examination

CoE

Secretary

3

DR(Acad)

Administration

Member

GIRINAGAR, MARKET COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Gp Capt Anil Kumar

MILIT

Chairman

2

Lt Col Krishan Kumar

MILIT

Member

3

Cdr. Lalit Sharma

MILIT

Member

4

Dr A Kumaraswamy, Asso Prof

Mech Engg Dept

Member

5

Dr K Krishna Naik, Asst Prof

Electronics Engg Dept

Member

6.

Mr Rana M S , AGE (B&R)

MES

Member

7.

Shri H N Sahu, Dy Registrar & EWO

Administration

Member Secretary

STORES PURCHASE COMMMITTEE

S.no

Main Member

Stand By Member

Designation in the committee

1

Prof K Balasubramanian, HoD, Matls Engg

Dr CRS Kumar, Asso Prof

Chairman

2

Mech Engg Dept:- Dr Sunil Chandel,
Asst Prof

Mr Sunil Nimje, Asst Prof, Mech Engg

Member

3

Electronics Engg:-  Mr. K K Sawant,
Asst Prof

Mr M T Abhilash, Asst Prof
Elec Engg

Member

4

Information Technology (Hardware/
Soft ware):- Ms Sunita Dhavale,
Asst Prof, CSE

Ms Deepti Vidyarthi, Asst
Prof, CSE

Member

5

Applied Chemistry:- Dr Shailbal
Banerjee, Asst Prof, Dept of AC

Dr P Kulkarni, Asst Prof
Dept of AC

Member

6

Materials Enng:- Dr T U Patro, Asst Prof,
Dept of Matls Engg

Dr H S Panda, Asst Prof,
Matls Engg

Member

7

Aerospace Engg:- Dr Ganapati Joshi,
Asst Prof, Dept of AE

Mr V A Yadav, Asst Prof, Dept of AE

Member

8

Applied Physics:- Dr P Alegaokar, Asst
Prof, Dept of AP

Dr T Bhave, Asst Prof, Dept of AP

Member

9

Stationery/Hardware/General Items:-
Dr. Upasana Singh, Asst Prof, Dept of CSE

Dr A C Abayankar, Asst Prof, Matls Engg

Member

10

Contract for Hygiene/ Manpower:-
Dr D Srikanth, Asst Prof, Dept of AM

Dr Suwarna Datar, Asst Prof, Dept of AP

Member

11

Civil Works Modification of structures:-
Mr M Y Phatak, Asst Registrar (Admn)

Mr Vijay Pattar, Asst Librarian, IC&L

Member

12

Finance officer

Mr Sachin Jagdale AR (Fin)

Member

13

Head MMG

SO , MMG

Member Secretary

COMMITTEE TO SCRUTINIZE THE CASES OF FOREIGN DEPUTATION / PARTICIPATION  IN INTERNATIONAL EVENTS

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Dean (AS)

HoD, Applied Maths

Chairman

2

Registrar

Administration

Member

3

Dean (T)

HoD, AE

Member

4

Finance Officer

Dept of Fin

Member

OFFICIAL  LANGAUAGE (HINDI) IMPLEMENTATION COMMIITTE

S.no

Name

Designation/Department

Designation in the committee

1

Dr Surendra Pal

Vice Chancellor

Chairman - Ex-officio

2

Dean (T)

Dean

Member, Ex-officio

3

Registrar

Registrar

Member, Ex-officio

4

HoD, AM

HoD , Dept of AM

Member, Ex-officio

5

Hod, AE

HoD, Dept of AE

Member, Ex-officio

6

FO

Finance Officer

Member, Ex-officio

7

DR(Acad)

Dy Registrar (Acad)

Member, Ex-officio

8

Assistant Registrar

Asst Registrar (Admn)

Hindi Officer,

Member Secretary, Ex-officio

CENTRAL CONDEMNATION AND DISPOSAL BOARD

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Dr S S Sirurmath, HoD, IC&L

Library

Chairman

2

HoD Concerned

Concerned Dept

Member and Convener

3

Dr A Kumaraswamy, Asso Prof

Head MMG

Member

4

Mr V A Yadav, Asst Prof

Dept of AE

Member

5

Mr M Y Phatak, Asst Registrar

Administration

Member

6

Mr Sachin Jagdale, Asst Registrar

Finance

Member

COMMITTEE FOR IMPLEMENTATION OF SWACHH BHARAT MISSION

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Dr S S Sirurmath, HoD, IC & L

Library

Chairman

2

Dr P S Kulkarni, Asst Prof

Dept of AC

Member

3

Mr M Y Phatak, Asst Registrar

Dept of Administration

Member

 




INSTITUTE STANDING COMMITTEE(ISC) AGAINST PLAGERISM AND UNFAIR PRACTICES

S.no

Name


Designation in the committee

1

DRC Chairman

Ex-officio

Chairman

2

Dean (AS)

Ex-officio

Member

3

Dean (T)

Ex-officio

Member

4

CoE

Ex-officio

Member

5

Respective Research Supervisor

Concerned Dept

Member

DIAT CAFETERIA COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Dr Suwarna Datar, Asst Prof

Dept of Applied Physics

Chairperson

2

Dr. Sumati Sidharth, Asst Prof

Dept of TM

Member

3

Dr Shaibal Banerjee, Asst Prof

Dept of AC

Member

4

Ms Archana Deore, Lab Asst

POINTS Office

Member

5

Mr Manoranjan Kumar, Asst

Dept of TM

Member

LIBRARY ADVISORY COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Prof S K Panigrahi

HoD, ME

Chairman

2

Dr Tejasree Bhave, Asst Prof

Dept of AP

Member

3

Dr Odelu Ojjela, Asst Prof

Dept of AM

Member

4

Dr. Shaibal Banerjee, Asst Prof

Dept of AC

Member

5

Dr. Ganapati Joshi, Asst Prof

Dept of AE

Member

6

Mr Sunil Nimje, Asst Prof

Dept of ME

Member

7

Dr Sumati Sidharth, Asst Prof

Dept of TM

Member

8

Dr T U Patro, Asst Prof

Materials Engg

Member

9

Mr M T Abhilash, Asst Prof

Electronics Engg

Member

10

Dr S S Sirurmath, Univ. Librarian

Library

Member Secretary

ANTI RAGGING COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Prof Sangeeta N Kale

HoD , AP

Chairperson

2

Dr D G Thakur, Asso Prof

Dept of ME

Member

3

Dr D Srikanth, Asst Prof

Dept of AM

Member

4

Ms Sunita Dhavale, Asst Prof

Dept of CSE

Member

5

Mr H N Sahu, DR (Acad)

Dept of Admn

Member

ANTI RAGGING SQUAD

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1

Mr H N Sahu, DR (Acad)

Administration

Nodal Officer

2

Dr Upasana Singh, Asst Prof, CSE

Dept of CSE

Member

3

Shri M T Abhilash, Asst Prof, EE

Dept of EE

Member

4

Mr K K Sawant,  Asst Prof, EE

Dept of EE

Member

DIAT COUNCIL
1 Vice Chancellor VC,DIAT Chairman
2 Deans Dean(T) ,(AS) & (SA) Memebers
3 HoDs AP,AC,AM,AE,ME,EE,CSE,BST,Mat SE,TM Members
4 Finance Officer Finance Member
5 University Librarian IC & L Member(Ex-Officio)
6 PD POINTS POINTS Prgm Member(Ex-Officio)
7 HMMG MMG Member
8 All Prof(s)/HoD(s) not covered above
Respective Depts Members
9 Registrar Administration Member Secretary

 

 

SPORTS, CULTURAL AND ENVIRONMENT COMMITTEE

S.no

Name

Department

Designation in the committee

1.

Dr Ashutosh Abyankar, Asst Prof

Materials Engg

Chairman

2.

Dr. Suwarna Datar, Asst Prof

Applied Physics

Member

3.

Mr Sunil Nimje, Asst Prof

Mech Engg

Member

4.

Dr Vijay Hiwarkar, Asst Prof

Matls Engg

Member

5.

Mr Vinay A Yadav, Asst Prof

Aerospace Engg

Member

6.

Mr. TVA Subramanian, Dy Registrar

Administration

Member

7

Mr Sachin S Jagdale, AR

Finance

Member

8.

Mr M Y Phatak, AR

Administration

Member Secretary